Szkła antyrefleksyjne - jak poprawić jakość widzenia?

Szkła antyrefleksyjne - jak poprawić jakość widzenia?

Na jakiej zasadzie działają szkła antyrefleksyjne?

Rolą powłoki antyrefleksyjnej, którą pokryte są szkła okularowe, jest eliminacja uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych. Jej właściwości przyczyniają się do prawidłowego widzenia w każdych warunkach. Powłoka zastosowana w soczewkach zapobiega odbijaniu się odblasków na ich powierzchni, dzięki czemu pozbędziesz się męczących i niekomfortowych objawów, będących skutkiem przemęczenia oczu.

Warstwa antyrefleksyjna pokrywająca szkła dodatkowo je utwardza, co zwiększa ich trwałość i funkcjonalność oraz zapobiega uszkodzeniom mechanicznym i chroni przed porysowaniem. Pomaga też utrzymać okulary w czystości, powodując mniejsze osadzanie się kurzu na soczewkach. Brak odbitego światła na szkłach okularów wpływa również na ich estetykę.

Zobacz: okulary progresywne na NFZ

Jakie korzyści płyną ze stosowania okularów antyrefleksyjnych?

Stosowanie szkieł z powłoką AR zapewni Ci utrzymanie zdrowego wzroku i komfortu widzenia. Soczewki takie zwiększają przejrzystość i umożliwiają wyraźniejsze dostrzeganie szczegółów obrazu, co skutkuje poprawą jakości widzenia, lepszym postrzeganiem kolorów oraz kontrastu i wyostrzeniem wzroku w nocy. Dzieje się tak, ponieważ przepuszczalność światła jest większa o około 15% w porównaniu do zwykłych soczewek.

Pokrycie szkieł powłoką antyrefleksyjną pozwala pozbyć się skutków nadwyrężenia wzroku i naświetlenia oczu ostrym lub sztucznym światłem, takich jak "mroczki" czy "duszki". Jeśli zdecydujesz się na okulary z antyrefleksem, Twój narząd wzroku będzie mniej podatny na zmęczenie, dzięki czemu unikniesz bólu oczu i głowy, które często prowadzą do rozdrażnienia, a nawet bezsenności.

Zobacz: ile kosztują szkła do okularów

Wśród zalet, jakie można przypisać szkłom antryrefleksyjnym, można wymienić również brak widzenia przez osobę noszącą okulary odbić przedmiotów na szkłach, a także refleksów postrzeganych przez jej rozmówcę. Ten ostatni aspekt wiąże się z poprawą estetyki wyglądu, ponieważ osoba patrząca na człowieka w okularach, widzi jego oczy, a nie odblaski na szkłach.

Zobacz: ile czeka się na okulary u optyka

Szkła z antyrefleksem to dobre rozwiązanie dla każdego

Powłoka AR dedykowana jest głównie osobom, które dużo pracują przy sztucznym świetle lub spędzają wiele godzin przed komputerem. Soczewki pokryte antyrefleksem są szczególnie przydatne dla informatyków, kierowców, chirurgów czy projektantów tworzących za pomocą programów komputerowych.

Zobacz: czy można przełożyć szkła do innych oprawek

Nie oznacza to jednak, że takich szkieł nie mogą nosić inne osoby. Wręcz przeciwnie – warstwa antyrefleksowa zapewni lepszą ochronę wzroku i wpłynie na poprawę jakości widzenia każdego użytkownika okularów. Warto wiedzieć, że powłoka AR może być stosowana w każdym rodzaju szkieł, zarówno w korekcyjnych, przeciwsłonecznych, jak i "zerówkach", co jeszcze bardziej zwiększa jej funkcjonalność.

Zobacz: szkła fotochromowe

W obliczu bardzo intensywnego eksploatowania narządu wzroku w dzisiejszych czasach, dodatkowa warstwa ochronna soczewek jest aspektem niezbędnym i koniecznym. Korzyści płynące z używania szkieł antyrefleksyjnych sprawiają, że stają się coraz częściej standardowym elementem wyposażenia okularów.