Czat

Ile kosztują szkła do okularów korekcyjnych?

Umieszczony przez: Kamil Laskowski W: Poradnik W:

Nasze zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu; czy to psychiczne czy fizyczne. Mamy tylko po jednym z każdego zmysłu i powinniśmy równomiernie o nie dbać - w tym także o nasz wzrok. Problemy ze wzrokiem są coraz częstsze, dlatego nie można ich bagatelizować. Mała niedogodność może zamienić się w duży problem, a im szybciej zareagujemy, tym dłużej będziemy cieszyć się zdrowym wzrokiem. Jednym z możliwych rozwiązań są okulary korekcyjne, które może zalecić nam lekarz okulista.

Czym są okulary korekcyjne?

Okulary korekcyjne to okulary, które, jak sama nazwa wskazuje, służą do korekcji wad wzroku. Mają za zadanie odpowiednio skupić na naszej siatkówce (część naszego oka odpowiadająca za odbieranie bodźców wzrokowych) światło, które przechodzi przez naszą rogówkę oraz soczewkę tak, abyśmy widzieli prawidłowo i wyraźnie. 

Okulary korekcyjne są najczęściej spotykanym rodzajem okularów, oczywiście zaraz obok przeciwsłonecznych. Większość ludzi których spotykamy w naszym życiu noszących okulary, mają właśnie taki rodzaj, poprawiający ich widzenie. 

Jak zdobyć okulary korekcyjne?

Aby zostać dumnym posiadaczem okularów korekcyjnych, najpierw trzeba wybrać się do lekarza okulisty. Jeśli czujemy, że nasz wzrok się pogarsza, nie widzimy tak dobrze jak kiedyś, małe literki są dla nas nieodczytywalne lub drzewa daleko w oddali są tylko rozmazaną plamą zieleni - to znak, że czas odwiedzić okulistę. Czasem jednak nie tylko problemy ze wzrokiem mogą być podstawą do takiej wizyty. Choroby spojówek, powiek, gałki ocznej, nerwu wzrokowego lub narządu łzowego także są podstawą do umówienia się z okulistą na badanie. 

Taka wizyta może odbyć się prywatnie lub na NFZ. To od nas zależy, którą opcję preferujemy. Oczywiście, wizyta prywatnie odbędzie się zdecydowanie szybciej, jednak zapłacimy za nią o wiele więcej niż za tę w publicznej przychodni. Cena takiej wizyty zaczyna się od 50 złoty, zależnie jednak od przeprowadzanych przez prywatnego okulistę badań, może wzrosnąć do nawet 200 lub 300 złotych.  

Szkła korekcyjne - jakie wybrać?

Istnieją różne podziały szkieł korekcyjnych - ze względu na kształt, na materiał, konstrukcję soczewki oraz jej budowę. Podstawowe wady wzroku to krótkowzroczność, nadwzroczność (zwana też dalekowzrocznością) oraz astygmatyzm (czyli nieostre widzenie na każdą odległość). W zależności od mocy danej wady lekarz okulista dopasowuje dla nas idealne szkła korekcyjne, które różnią się od siebie wyżej wymienionymi kryteriami. 

Gdy lekarz dobierze już dla nas idealne szkła, nachodzi pytanie - jakie wybrać? Zwykłe, czy może z antyrefleksem lub nawet fotochromowe?

Szkła korekcyjne z antyrefleksem

Szkła korekcyjne z antyrefleksem są najczęściej wybierane przez osoby długotrwale przebywające przed komputerem (informatyków, programistów, graczy, pisarzy), kierowców podróżujących nocą oraz osoby pracujące w miejscach z dużą ilością punktów świetlnych (przed kamerą lub w sklepie). Takie okulary są pokryte specjalną powłoką, która ogranicza odbijanie światła, co zdecydowanie mniej męczy nasze oczy. 

Szkła fotochromowe korekcyjne

Jeśli nasze otoczenie często się zmienia (dużo czasu spędzamy wewnątrz oraz na zewnątrz), warto zainteresować się potocznie zwanymi fotochromami. Są to szkła korekcyjne, które pod wpływem emitowanego promieniowania UV zmieniają swoje zabarwienie (robią się ciemniejsze lub jaśniejsze).

Jakie są ceny szkieł do okularów korekcyjnych?

Ceny szkieł wahają się, zależnie od mocy soczewek, wielkości, miejsca, w którym je zamawiamy oraz dodatkowych elementów. Najniższe ceny szkieł korekcyjnych zaczynają się od około 65 złoty. Są to najbardziej podstawowe soczewki, bez żadnych dodatkowych udogodnień. Najczęściej są wykonane z plastiku, jednak są najlżejsze ze wszystkich rodzajów. Droższą wersją są szkła plastikowe z antyrefleksem. Ich cena może wynosić od 69 do około 85 złoty.

Dalej cenowo mamy szkła policarbonowe (polwęglanowe), droższe od plastikowych i zdecydowanie bardziej wytrzymałe (na przykład na uderzenia). Tutaj ceny zaczynają się od około 125 złoty. 

Jeszcze lepszą wersją są szkła mineralne, wykonane z tradycyjnego szkła. Są one zdecydowanie cięższe od innych materiałów, lecz bardziej odporne na zarysowania. Często mogą występować także w połączeniu z plastikiem, tworząc szkła organiczno-plastikowe, które łączą w sobie dobre cechy obu tych materiałów. Ceny takich szkieł korekcyjnych zaczynają się od około 159 złoty, kończą się na około 469 złoty.

Na samym cenowym końcu znajdują się szkła z materiału Trivex 1.53 - mają podobne wytrzymałościowo parametry jak szkła poliwęglanowe, ale o lepszych właściwościach optycznych. Ich ceny zaczynają się od około 139 złoty, kończąc na nawet 649 złoty.

 

*Ceny szkieł korekcyjnych podane bez cen oprawek

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Śledź nas w Facebook