Brak produktów
Szkła fotochromowe to szkła z zmiennym zabarwieniu zależnym od ilości emitowanego promieniowania UV.
Fotochromy - to ich nazwa potoczna - przyciemniają i rozjaśniają się w reakcji na zmienne natężenie promieni słonecznych czy natężenie promieniowania UV. Drugim czynnikiem mającym wpływa na szybkość zabarwiania, odbarwiania oraz siłę zabarwienia...
Szkła fotochromowe to szkła z zmiennym zabarwieniu zależnym od ilości emitowanego promieniowania UV.
Fotochromy - to ich nazwa potoczna - przyciemniają i rozjaśniają się w reakcji na zmienne natężenie promieni słonecznych czy natężenie promieniowania UV. Drugim czynnikiem mającym wpływa na szybkość zabarwiania, odbarwiania oraz siłę zabarwienia to temperatura otoczenia. Im goręcej, tym słabiej reagują. I analogicznie im zimniej, tym szkła fotochromowe zabarwiają się i rozjaśniają szybciej oraz "nabierają mocniejszego koloru".
Jeżeli jesteś kierowcą pamiętaj o tym, że szyba samochodowa blokuje promienie UV, przez co wewnątrz samochodu przy zamkniętych oknach, szkła fotochromowe będą się jedynie nieznacznie przyciemniać lub w ogóle.
Fotochromy najczęściej są dostępne w następujących kolorach: brązowy, szary i zielony (lub szaro-zielony). Są jednak dostępne wersje Style Colors, w których znajdujemy kolor granatowy, fioletowy, bursztynowy czy czysty zielony (bez domieszki szarego).
Najbardziej powszechne szkła fotochromowe plastikowe (organiczne) to szkła Transitions - obecnie w wersji Transitions Signature Gen8 i Transitions XTRActive. Signature Gen8 to uniwersalne fotochromy na co dzień - jasne i przejrzyste w pomieszczeniach (praktycznie bezbarwne), fotochromy Transitions XTRActive to wersja dla osób spędzających dużo czasu na zewnątrz i oczekujących mocniejszego zabarwienia szkieł. Właśnie ta wersja szkieł fotochromowych w połączeniu z powłokami Streetlife (Essilor) oraz Eyedrive (JZO) jest dedykowana dla kierowców.
Jednak w przypadku szkieł Transitions XTRActive nie należy oczekiwać, że będą pełniły funkcję szkieł przeciwsłonecznych w samochodzie. Ich stopień zabarwienia w samochodzie jest o paręnaście procent większy niż szkieł Transitions Gen8.
Szkła Transitions pod względem technologicznym to prawdziwy majstersztyk. Do materiału soczewki w specjalnym procesie wprowadzane są molekuły fotochromowe tylko do wierzchniej jej warstwy. Stąd mamy 100% pewność, że szkła będa zabarwiały się zawsze tak samo na całej powierzchni.
Fotochromy firmy Rodenstock to ciekawa propozycja dla osób preferujących produkty "Made in Germany". Jest to typ fotochromu o zabarwieniu w masie, ale aktywowana jest tylko wierzchnia warstwa szkieł, co zapewnia jednomierne zabarwienie na ich powierzchni niezależnie od ich mocy - im większa moc szkieł, tym większe różnice w ich grubości między środkiem a brzegiem.
Dostępne materiały to już wersja o lekkiej redukcji grubości Perfalit 1,54, Perfalit 1,6 i Perfalit 1,67. W wersji ekonomicznej Netline mamy szkła fotochromowe o nazwie Punktulit.
Powyższe szkła fotochromowe to klasyczne fotochromy, gdzie chcemy, aby były maksymalnie jasne w pomieszczeniach i nabierały maksymalnie dużego zaciemnienia na słońcu w możliwie szybkim czasie.
Jak dla wszystkich szkieł z oferty sklepu, oferujemy montaż szkieł fotochromowych do opraw własnych klienta. Większość oferty szkieł, w niższej cenie, to wersje magazynowe dostępne w zakresie mocy -4,00 do +4,00 z cyl. 2,00. Z reguły nie ma problemu z ich montażem do oprawek korekcyjnych klasycznych. Jednak czasami "brakuje nam" ćwiartki w mocy lub średnicy szkła do prawidłowego ustawienia rozstawu źrenic w oprawkach. Wtedy sięgamy po wersje tzw. recepturowe szkieł fotochromowych, gdzie mamy znacznie większy zakres mocy, średnicy i powłok, ale wyraźnie zmienia zmienia się cena.
Przed zamówieniem konkretnych szkieł fotochromowych do swoich oprawek, prosimy o zapoznanie się z informacjami na stronie montaż do opraw własnych.
Większość szkieł fotochromowych plastikowych w indeksie 1.50 jest dostępna z antyrefleksem, są to szkła wykonane już w konkretnych mocach sfery i cylindra (najczęściej zakres sfery to +/- 4,00 dpt., cylindra +/- 2,00 dpt.) i zamawiana z magazynów producentów. Dzięki temu cena szkieł fotochromowych jest atrakcyjna.
Standardowa grubość szkieł sprawia, że najczęściej stosujemy je do mocy +/- 3.00 dioptrie. Dla wyższych mocy sugerujemy wybór wersji o lekko podwyższonym współczynniku załamania światła 1,54 - bardzo lekkie, wersji poliwęglanowej o współczynniku załamania światła (tzw. indeksie) 1.59 lub o współczynniku złamania światła 1.60.
Najczęściej wybieraną wersją szkieł fotochromowych plastikowych 1,50 są Transitions - do niedawna Signature VII, obecnie Signature Gen8. Technologia rozwijana od lat 90 XX wieku oferuje najlepsze parametry fotochromatyzmu:
Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla kierowców są szkła fotochromowe Transitions XTRActive czy szkła ColorMatic IQ Sun firmy Rodenstock.
Fotochromy plastikowe 1,50 przewyższają szkła mineralne (szklane) fotochromowe pod względem:
Fotochromy poliwęglanowe są wytrzymałe na uderzenia, bardzo lekkie i cienkie, idealne do oprawek na żyłkę oraz do opraw wierconych. Obecnie szkła fotochromowe poliwęglanowe dostępne są jako szkła recepturowe wykonywane na zamówienie. Dlatego przy zamówieniu mamy możliwość modyfikacji parametrów grubości pod okulary wiercone czy na żyłkę.
Zapewniają wygodę, komfort i bezpieczeństwo użytkownika okularów. Rekomendowane rozwiązanie dla osób uprawiających sport, kierowców, dzieci. Szkła jedynie dostępne u producentów należących do grupy Essilor: Essilor, JZO, Shamir, przy czym każda firma ma swoje nazwy handlowe dla tego produktu oraz własny pakiet zaawansowanych powłok uszlachetniających.
Cienkie szkła fotochromowe, potocznie określane jako pocieniane - o zredukowanej grubości. Szkła wykonane w materiale o wysokim współczynniku załamania światła 1,60.
Bardziej wytrzymałe na uderzenia niż podstawowy materiał 1.50, z którego wykonane są fotochromy plastikowe.
Cienkie szkła fotochromowe zazwyczaj wybierane od mocy +/- 3.00 dpt., chociaż nie jest to regułą. Praktycznie dla każdej mocy od +/- 1,00 dioptrii użytkownicy cienkich szkieł fotochromowych odczuwają zysk na wadze.
Pełna ochrona przed promieniowaniem UV z dodatkowym parametrem E-SPF w szkłach firm z grupy Essilor.
Bardzo cienkie i bardzo lekkie fotochromy plastikowe. Wygodne, estetyczne i bezpieczne. Polecane od mocy +/- 5.00 dpt. Pełna ochrona przed promieniowaniem UV z parametrem E-SPF = 25 lub 35.
Tradycyjne szkła fotochromowe wykonane ze szkła, inaczej mineralne.