Jakie okulary wybrać do jazdy samochodem?

Jakie okulary wybrać do jazdy samochodem?

Okulary z polaryzacją to dobra widoczność na drodze i najlepszy wybór dla kierowców

Złe warunki na drodze lub jazda po zmroku pogarszają widoczność, co utrudnia kierowanie pojazdem i w konsekwencji może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku. Szybkość reakcji kierowcy zależy bowiem w 90 procentach od wzroku. Warto więc stosować okulary przeznaczone dla kierowców. Posiadają one polaryzację, której właściwości ułatwiają prowadzenie auta.

Minimalizują niekorzystne zjawiska, zaburzające prawidłowe widzenie i swobodne prowadzenie pojazdów, takie jak mgła i oślepiające reflektory innych samochodów. Zwiększają kontrast widzenia i nasycenie kolorystyczne, umożliwiając dostrzeżenie potencjalnych niebezpieczeństw na drodze. Ułatwiają także jazdę samochodem po zmroku, kiedy nasze postrzeganie otoczenia jest szczególnie utrudnione.

Zobacz: szkła korekcyjne do okularów

Okulary z polaryzacją chronią wzrok i sprawiają, że oczy nie męczą się podczas długiej jazdy, kiedy narażone są na wysiłek i wytężoną pracę. Warstwa polaryzacji może być zastosowana we wszystkich typach szkieł – zarówno w korekcyjnych, "zerówkach", jak i przeciwsłonecznych, dlatego niezależnie, jakie okulary nosisz, mogą one zostać wzbogacone o właściwości pomagające Ci prowadzenie auta.

Szkła z antyrefleksem pomocne podczas kierowania pojazdem

Inną korzystną opcją, którą warto zastosować także w przypadku okularów korekcyjnych czy słonecznych, są szkła z wartswą antyrefleksyjną. Powłoka ta hamuje uciążliwe zjawisko, jakim jest odbijanie się na powierzchni soczewek refleksów świetlnych, pogarszających jakość widzenia i powodujących zmęczenie narządu wzroku. W rezultacie wpływa na jakość i komfort widzenia - poprawia przejrzystość obrazu, pomaga wyraźniej widzieć szczegóły oraz polepsza postrzeganie kolorów i kontrastu.

Zobacz: szkła fotochromatyczne

Antyrefleksyjna warstwa ochronna poprawia ostrość widzenia w nocy oraz zapobiega przemęczeniu wzroku, dzięki czemu pozwala wyeliminować ból oczu i głowy, a co za tym idzie – uczucie rozdrażnienia i bezsenności, co zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Poprzez swoje właściwości, szkła pokryte antyrefleksem są doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla kierowców, ale również dla informatyków czy pracowników nocnych, którzy ze względu na specyfikę zawodu, narażają oczy na szkodliwe działanie sztucznego światła. Powłokę antyrefleksyjną można stosować wraz z innymi warstwami ochronnymi, np. hydrofobową.

Cechy okularów odpowiednich do prowadzenia auta – na co zwrócić uwagę

Okulary do jazdy samochodem powinny spełniać kilka warunków, aby zapewnić Ci jak najlepszą ostrość obrazu i pole widzenia. Wybierz duże, ale jednocześnie dobrze dopasowane oprawki z szerokimi zausznikami, które nie zniekształcą perspektywy, nie zaburzą oceny odległości i skutecznie ograniczą widzenie "kątem oka". Najlepsze będą te z cienkimi obramówkami. Ważne, by okulary dla kierowców nie tylko spełniały swoją funkcję, ale były też wygodne, by nie powodować uczucia dyskomfortu podczas dłuższych podróży.

Zobacz: szkła do komputera

W przypadku okularów przeciwsłonecznych, najlepiej sprawdzą się szkła o barwie szarej lub brązowej, niezbyt ciemne, by nie zmieniały odbioru kolorów. Doskonałą opcją są specjalne soczewki w kolorze żółtym lub pomarańczowym, które poprawiają kontrast oraz ostrość widzenia i w przeciwieństwie do ciemnych okularów – rozjaśniają obraz. Dlatego szczególnie przydadzą się podczas jazdy samochodem po zmroku lub we mgle.