Szkła korekcyjne przeciwsłoneczne
Podkategorie
Szkła przeciwsłoneczne korekcyjne mogą mieć różne stopnie zabarwienia / zaciemnienia, czyli posiadać różne kategorie ochrony przez nadmiernym światłem:
- kategoria 2 - zabarwienie szkieł rzędu 50% -65% - bardziej jako okulary do używania w mieście oraz dla osób nie tolerujących silniejszego zabarwienia,
- kategoria 3 - najbardziej popularna - zaciemnienie szkieł zawiera się w przedziale 75% do 85% i stanowi już bardzo dobrą ochronę przed nadmiernym światłem słonecznym. Szkła przeciwsłoneczne korekcyjne o takiej sile zabarwienia są dopuszczone do prowadzenia samochodu.
- kategoria 4 - bardzo silne zabarwienie rzędu 90%-95%. Szkła przeciwsłoneczne korekcyjne o takim zabarwieniu nie nadają się prowadzenia samochodu. Ich przeznaczenie to wspinaczki wysokogórskie, wakacje w tropikach.
Szkła korekcyjne przeciwsłoneczne, klasyczne barwione i z polaryzacją
Idealne do wymiany szkieł w okularach przeciwsłonecznych, w czterech podstawowych wersjach kolorystycznych:
- szkła przeciwsłoneczne brązowe,
- szkła przeciwsłoneczne szare,
- szkła przeciwsłoneczne szaro-zielone (G-15) lub zielone,
- szkła przeciwsłoneczne czarne (tylko w ofercie Essilor - Physio Sun).
Szkła przeciwsłoneczne korekcyjne wyposażone w filtry światła ultrafioletowego, tzw. UV.
Większość szkieł przeciwsłonecznych korekcyjnych ma 100% filtr przed promieniowaniem UV. Niektóre (te tańsze) posiadają filtr UVB na poziomie 100% a filtr UVA na poziomie 95%.
Szkła przeciwsłoneczne ze 100% filtrem UV oraz zapewniające naturalną percepcję barw, czyli naturalnie i właściwie postrzegane kolory, to Physio Sun firmy Essilor. Zostały one wykonane z wykorzystaniem technologii PhysioTint, która pozwala uniknąć zniekształcenia barw. Są to bardzo dobre szkła przeciwsłoneczne korekcyjne dla kierowców.
Wszystkie szkła nadają się do montażu do typowych oprawek korekcyjnych. Do oprawek / okularów przeciwsłonecznych najczęściej musimy stosować szkła z większa krzywizną, wykonywane na zamówienie. W takiej sytuacji najczęściej sięgamy po szkła przeciwsłoneczne korekcyjne firmy Hoya.
Szkła przeciwsłoneczne korekcyjne a promieniowanie UV odbite od ich powierzchni.
Kiedy używamy okularów na zewnątrz, czyli nie tylko w samochodzie, wtedy istotne jest, aby nasze szkła przeciwsłoneczne nie odbijały promieniowania ultrafioletowego od swojej powierzchni w kierunku oczu. taką właściwość mają szkła przeciwsłoneczne z powłoką Crizal Sun UV firmy Essilor oraz Glacier Sun UV firmy Shamir.