Soczewki/szkła okularowe fotochromowe (fotochromatyczne) -  o zmiennym zabarwieniu.

Występują najczęściej w kolorach:

- brązowym       fotochromy brązowe

- szarym            fotochromy szare

 - szaro-zielonymfotochromy szaro-zielone

Ostatnio coraz bardziej modne są kolory:

- bursztynowy    fotochromy bursztynowe

- fioletowy         fotochromy fioletowe

- granatowy       fotochromy granatowe

- typowo zielony fotochromy zielone

Taka kolorystyka jest najbardziej popularna i praktycznie większość producentów ma ją w swojej ofercie. Najbardziej powszechnym typem fotochromów plastikowych (organicznych) są soczewki Transitions - do niedawna w wersji Transitions VII Signature, od marca 2020 roku Transitions Signature Gen8 oraz Transitions XTRActive. Transitions Signature Gen8 to uniwersalne fotochromy na co dzień - jasne i przejrzyste w pomieszczeniach i osiągające zabarwienie na słońcu równe szkłom przeciwsłonecznym (kategoria 3), wersja XTRActive to szkła fotochromowe dla osób spędzających dużo czasu na zewnątrz i oczekujących mocniejszego zabarwienia szkieł.  Główną zaletą Transitions Signature Gen8 jest:

  • ledwo zauważalny stopień zabarwienia w stanie nieaktywnym, czyli w pomieszczeniach czy w nocy, szybkość osiągania wysokiego poziomu zabarwienia;
  • równomierność zabarwienia niezależnie od mocy szkieł - kolor jest zawsze taki sam na całej powierzchni soczewki oraz na oku prawym i lewym (efekt ten został uzyskany dzięki technologii wprowadzania molekuł światłoczułych do wierzchniej warstwy materiału. Następnie na soczewkę zawsze nakładana jest powłoka utwardzająca, aby wykluczyć uszkodzenie warstwy światłoczułej;
  • zwiększona szybkość zabarwiania i rozjaśniania względem Signature VII;

Z kolei szkła Transitions XTRActive są ciemniejsze w samochodzie (niż Transitions VII), co doceniają osoby, które często korzystają z samochodu w słoneczne dni i nie chcą zmieniać okularów do jego prowadzenia.

Szkła fotochromowe Transitions znajdziemy w ofercie firmy EssilorJZO czy Shamir.

Tańszą wersją szkieł fotochromowych trochę zbliżonymi do Transitions są Acclimates. Taki sam proces technologiczny, ale różnice są w molekułach fotochromowych umieszczonych wewnątrz materiału soczewki: 

  • większe zabarwienie wstępne, czyli w stanie spoczynku,
  • mniejszy maksymalny stopień zabarwienia pod wpływem działania UV,
  • wolniejsze w działaniu.

Soczewki Transitions i Acclimates to nie jedyne możliwości. Takie firmy jak Rodenstock, Zeiss czy Hoya wprowadziły własne rozwiązania dla szkieł fotochromowych.

Firma Rodenstock oferuje fotochromy ColorMatic IQ 2 w wersjach IQ 2, IQ Sun 2 i IQ 2 X-traFast. Fotochromy uniwersalne, do stosowania na co dzień, dla osób,które chcą mieć szkła przejrzyste w pomieszczeniach - ColorMatic IQ 2 - mają niewielkie, ledwie zauważalne zabarwienie w pomieszczeniach (6%) i mogą osiągać aż 88% zabarwienia na zewnątrz (zależnie od temperatury). Są dostępne w trzech ciekawych kolorach:

- chocolate brown colormatic iq 2 chocolate brown

- puregrey           fotochromy colormatic iq2 pure grey

- racing green      fotochromy colormatic iq2 racing green

Bardziej specjalistyczne szkła fotochromowe, dedykowane głownie dla osób oczekujących mocnej ochrony przed nadmiernym słońcem oraz poszukujących fotochromów wyraźnie ciemnych w samochodzie, to ColorMatic IQ Sun 2. Ich zabarwienie wstępne, czyli minimalne, zależnie od koloru wynosi 40%, 50% lub 55% i pozwala na komfortowe prowadzenie samochodu w dni słoneczne, ale nie pozwala na prowadzenie samochodu w trudnych warunkach pogodowych (mgła, deszcz, śnieg), o zmierzchu czy nocą.

Szkła fotochromowe ColorMatic IQ Sun 2 są dostępne w kolorach Fashion i Contrast:

fotochromy colormatic iq sun 2 fashion i contrast


  Szkła fotochromowe zmieniają stopień (siłę, moc, intensywność) zabarwienia zależnie od:
- natężenia promieniowania UV - należy pamiętać, że promieniowanie UV jest również intensywne w dni pochmurne, dlatego w czasie, gdy niebo jest zachmurzone soczewki będą w różnym stopniu zabarwione (zależnie od indeksu UV - podawany w aplikacjach pogodowych);
- temperatury otoczenia - im cieplej, tym słabiej się zabarwiają, im zimniej, tym lepsze, mocniejsze zabarwienie. Czyli - latem w Afryce nie oczekujmy zabarwienia rzędu 80-90%, natomiast zimą w górach takie zabarwienie jest osiągalne.
- wieku soczewek, a bardziej od ilości wykonanych cykli zabarwianie-odbarwianie - im starsze fotochromy  lub bardziej intensywnie wykorzystywane, tym osiągany stopień zabarwienia jest mniejszy.

Oferta szkieł fotochromowych w naszym sklepie