Soczewki okularowe organiczne o zmiennym zabarwieniu - szkła fotochromowe.

Występują najczęściej w kolorze brązowym, szarym i szaro-zielonym. Taka kolorystyka jest najbardziej popularna i praktycznie większość producentów ma ją w swojej ofercie. Najbardziej powszechnym typem fotochromów są soczewki Transitions - obecnie w wersji Transitions VII Signature i XRTActive. Pierwsze to uniwersalne fotochromy na co dzień - jasne i przejrzyste w pomieszczeniach, wersja XTRAcive to szkła fotochromowe dla osób spędzających dużo czasu na zewnątrz i doceniających mocniejsze szkieł. Główną zaletą Transitions VII Signature jest ledwo zauważalny stopień zabarwienia w stanie nieaktywnym, czyli w pomieszczeniach czy w nocy, szybkość osiągania wysokiego poziomu zabarwienia oraz jego równomierność niezależnie od mocy soczewek - kolor jest zawsze taki sam na całej powierzchni soczewki/szkła oraz na oku prawym i lewym. Efekt ten został uzyskany dzięki technologii wprowadzania molekuł światłoczułych do wierzchniej warstwy materiału. Następnie na soczewkę zawsze nakładana jest powłoka utwardzająca, aby wykluczyć uszkodzenie warstwy światłoczułej. Soczewki Transitions znajdziemy w ofercie firmy Essilor, JZO czy Shamir, Jai-Kudo.

Szkła fotochromowe zmieniają stopień zabarwienia zależnie od:

  • natężenia promieniowania UV.

Należy pamiętać, że promieniowanie UV jest również intensywne w dni pochmurne, dlatego w czasie, gdy niebo jest zachmurzone soczewki będą w różnym stopniu zabarwione.

  • temperatury otoczenia.

Im cieplej, tym słabiej się zabarwiają. Czyli - latem w Afryce nie oczekujmy zabarwienia rzędu 80-90%, natomiast zimą w górach takie zabarwienie jest osiągalne.

  • wieku soczewek, a bardziej od ilości wykonanych cykli zabarwianie-odbarwianie.

Im starsze soczewki lub bardziej intensywnie wykorzystywane, tym osiągany stopień zabarwienia jest mniejszy.

Oferta szkieł fotochromowych w naszym sklepie