Szkła okularowe z powłoką antyrefleksyjną - jak działają?

Szkła okularowe z powłoką antyrefleksyjną - jak działają?

Dla kogo przeznaczone są soczewki pokryte antyrefleksem?

Okulary wyposażone w szkła z dodatkową powłoką o funkcji antyrefleksyjnej zaleca się przede wszystkim tym, których wzrok na co dzień narażony jest na długotrwałą ekspozycję na sztuczne oświetlenie i szkodliwe światło monitora. Są więc niezbędnym akcesoriem dla programistów, kierowców czy pracowników nocnych.

Zobacz: szkła do komputera

Jednak jako ochrona oczu przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, są doskonałą propozycją dla wszystkich osób noszących okulary. I mowa tu nie tylko o tych, którzy używają ich stale, czy tylko do czytania lub do pracy przy komputerze. To znakomite rozwiązanie również w przypadku osób, które nie mają wady wzroku, ale lubią zakładać "zerówki" i okulary przeciwsłoneczne. A te ostatnie wskazane są przecież dla każdego do ochrony przed szkodliwymi promieniami UV. Właściwości warstwy antyrefleksyjnej umożliwiają jej zastosowanie w każdym rodzaju szkieł, a ponadto nakładać ją można w połączeniu z innymi powłokami, np. hydrofobową.

Zobacz: ile czeka się na okulary u optyka

Fenomen szkieł antyrefleksyjnych – na czym polega ich działanie?

Podstawowym zadaniem powłoki antyrefleksyjnej jest ochrona przed refleksami świetlnymi poprzez eliminację uciążliwego zjawiska odbijania się odblasków na powierzchni soczewek, które pogarsza jakość widzenia i powoduje zmęczenie oczu. Dzięki pokryciu szkieł okularowych ochronną warstwą, nie powstają na nich smugi światła, przeszkadzające w prawidłowym widzeniu i będące nieestetycznym mankamentem dla rozmówcy osoby noszącej okulary.

Zobacz: szkła do okularów z antyrefleksem

W efekcie wpływa to na wygląd i wizerunkowy odbiór osoby w okularach, ponieważ patrząc na nią, widzimy jej oczy, a nie dekoncentrujące odblaski na szkłach. Ponadto warstwa antyrefleksyjna dodatkowo utwardza szkła okularowe, powodując, że są bardziej trwałe i odporne na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Na powierzchni soczewek pokrytych powłoką ochronną, kurz trudniej się osadza, dzięki czemu łatwiej utrzymasz okulary w czystości.

Zobacz: czy można przełożyć szkła do innych oprawek

W jaki sposób antyrefleks działa na nasze oczy? Oto kilka jego zalet:

  • poprawa jakości i komfortu widzenia,
  • przejrzystość obrazu i wyraźniejsze szczegóły,
  • lepsze postrzeganie barw i kontrastów,
  • wyostrzenie wzroku w nocy,
  • pozbycie się mętów ciała szklistego, czyli tzw. powidoków lub "mroczków", które powstają w wyniku negatywnego działania światła na wzrok,
  • mniejsza podatność oczu na zmęczenie,
  • eliminacja bólu oczu i głowy oraz rozdrażnienia i bezsenności.

Jeśli chcesz pozbyć się szkodliwych skutków ekspozycji oczu na sztuczne oświetlenie, zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej w szkłach okularów będzie dla Ciebie doskonałą opcją.

Pamiętaj, że wzrok to bardzo wrażliwy i zarazem niezwykle cenny zmysł, więc warto o niego dbać i chronić oczy!

Zobacz: okulary progresywne na NFZ