Recepta na szkła korekcyjne

Recepta na szkła korekcyjne

Ile jest ważna recepta na szkła korekcyjne?

Uzyskanie recepty na okulary korekcyjne będzie wymagało przejścia pewnej procedury jaka będzie z tym związana, natomiast jeśli już uda się taką receptę uzyskać to będzie trzeba mieć na uwadze, że nie ma ona określonej ważności. Oczywiście nie oznacza to, że będzie można zwlekać z zamówieniem nowych okularów.

Wręcz przeciwnie trzeba będzie jak najszybciej postarać się o ich przygotowanie, ponieważ w innym przypadku będzie można wpływać na większe ryzyko tego, że wada będzie się powiększać. Chcąc tego uniknąć powinno się szybko wyrobić nowe okulary, które w 100% odpowiadać będą potrzebom pacjenta. Tak więc mimo, ze recepta nie ma swojej ważności to ze względu na zmieniającą się wadę można założyć, że po około 6 miesiącach już nie będzie ona aktualna. Zachęcamy do sprawdzenia okularów korekcyjnych Ray-Ban.

Do kogo iść po receptę na okulary?

Osoba, która będzie chciała uzyskać receptę na okulary korekcyjne powinna w tym celu udać się bądź to do optometrysty, bądź też skierować się do lekarza okulisty. Takie osoby mogą odpowiadać za wykonywanie badań, dzięki którym uzyskać będzie można informację o wadzie jaką ma dany pacjenta.

Zobacz: szkła korekcyjne do okularów

Jeśli taka wada będzie stwierdzona może być wydana recepta na okulary korekcyjne. Pacjent powinien jednocześnie pamiętać o tym, by korzystać z dodatkowych badań kontrolnych raz w roku, by ocenić jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o ewentualną zmianę wady. To dość istotna kwestia, która pozwoli ocenić stan w jakim wzrok się znajduje. 

Jak czytać receptę na okulary?

Recepta na okulary korekcyjne ma nieco inną formę niż znane nam klasyczne recepty na leki, w związku z czym trzeba wiedzieć jak zapoznawać się z informacjami, które tam się znajdują. Podzielić można ową receptę na pół. W pierwszej części znajdują się informację, które odnoszą się do korekcji do dali. Ta część wypełniana jest dla okularów do codziennego użytku. Dolna część odnosi się do bliży i będzie wypełniana w momencie, gdy okulary mają być przeznaczone do czytania, wypełniania dokumentów, pracy z komputerem. 

Zobacz: szkła antyrefleksyjne do komputera

Mimo, że może to brzmieć nieco skomplikowane w rzeczywistości takie nie jest i recepta na okulary ma formę prostej tabelki, w której znajdują się wartości przypisane do każdego z oczu, dzięki czemu optyk będzie miał konkretną informację na temat tego jakie okulary wykonać. 

Skróty i oznaczenia na recepcie

Czytając receptę na okulary korekcyjne będzie się można spotkać z pewnymi określeniami, które odnosić się będą do najważniejszych informacji o okularach. Podstawowe skróty to OP i OL oznaczające Oko Prawe i Oko Lewe. Poza tym spotkać się można ze skrótem SPH, który określa moc sferyczną szkieł do dali lub bliży. Wartość określana w dioptriach przy wartości ujemnej oznacza krótkowzroczność, a przy wartości dodatniej dalekowzroczność. Kolejny skrót to CYL określający cylinder, a więc stopień korekcji astygmatyzmu. Jeśli pojawia się ten skrót to nieodłącznie z nim pojawia się OŚ - AXIS, która określa jak powinny być montowane szkła w oprawie. Kolejny skrót PD (od ang. Pupil Distance) określa rozstaw źrenic i jest to wartość wyrażana w milimetrach, która określa jaka powinna być odległość od środka jednej źrenicy do środka drugiej źrenicy. Coraz częściej dokonuje się pomiarów PD osobno dla każdego oka, więc ten zapis może się pojawiać przy każdym oku oddzielnie. To podstawowe informacje jakie mogą się pojawiać na recepcie, niekiedy dodatkowo określana może być także addycja - to różnica miedzy mocą sferyczna (SPH) do dali i do bliży, oraz pryzmat i baza pryzmatu w przypadku konieczności korygowania forii lub zeza. W każdym razie szkła okularowe korekcyjne dla kierowców zawodowych są na pewno dobrym wyborem.