Jak wybrać odpowiednie szkła okularowe dla swojego wzroku?

Jak wybrać odpowiednie szkła okularowe dla swojego wzroku?

Podstawowe kryteria, którymi musisz się kierować podczas wyboru szkieł

Soczewki to elementarna część w okularach, która koryguje wady wzroku, zapobiega rozwojowi chorób oczu i pozwala uzyskać ostrość widzenia. O ile oprawki mają głównie za zadanie zapewnić estetyczny wygląd i komfort noszenia okularów, szkła pełnią fundamentalną rolę w utrzymaniu zdrowego stanu narządu wzroku. Jednak aby w pełni spełniały swą funkcję, muszą być odpowiednio dobrane.

Oto wskazówki, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze właściwych soczewek:

Indeks soczewek okularowych

jeśli Twoja wada wzroku jest większa niż 3 dioptrie, szkła w Twoich okularach będą grubsze, a co za tym idzie – cięższe w noszeniu i mniej estetyczne, ponieważ trudniej jest je dopasować do szerokości oprawek, z których w efekcie nieładnie wystają. Ponadto grube szkła zniekształcają oczy, powodując, że zza okularów wyglądają na powiększone i nieproporcjonalne do twarzy. Możesz to zmienić, wybierając szkła o wyższym indeksie niż standardowy 1.5 – zasada jest następująca: im większa wada wzroku, tym wyższy indeks. Dzięki temu nawet w przypadku dużej wady wzroku, będziesz mógł cieszyć się cienkimi, lekkimi szkłami w okularach.

Zobacz: okulary progresywne na NFZ

Fotochrom

Przyda się osobom, które nie chcą zmieniać okularów korekcyjnych na przeciwsłoneczne przed każdym wyjściem na zewnątrz. Soczewki fotochromowe dostosowują się automatycznie do warunków atmosferycznych, zmieniając kolor pod wpływem promieni UV. Mimo, że nie posiadają w pełni właściwości okularów przeciwsłonecznych w pewnym stopniu są dla nich wygodną alternatywą.

Powłoka oleofobowa i hydrofobowa

To dodatkowe warstwy, które mogą być zastosowane na szkłach w celu łatwiejszego utrzymania ich czystości. Pokrycie oleofobowe zapobiega osadzaniu się tłustych plam na okularach (np. odbitych palców), natomiast hydrofobowe chroni szkło przed przyczepianiem się cząsteczek wody.

Warstwa antyrefleksyjna

Warto zdecydować się na powłokę antyrefleksyjną. Pokrycie nią szkieł powoduje brak odbijania się na ich powierzchni refleksów świetlnych, które zakrywają oczy i pogarszają jakość widzenia. Dzięki warstwie ochronnej, Twoje oczy będą całkowicie widoczne zza okularów, a Ty zyskasz na poprawie przejrzystości obrazu, wyraźniejszym dostrzeganiu szczegółów oraz lepszym postrzeganiu kolorów i kontrastu. Powłoka antyrefleksyjna pomaga dokładniej widzieć w nocy i zapobiega zmęczeniu oczu, co pozwala uniknąć rozdrażnienia, a nawet bezsenności. Dedykowana jest w szczególności informatykom, kierowcom i pracownikom nocnym, których oczy z uwagi na specyfikę ich zawodu narażone są na szkodliwe działanie sztucznego światła.

Funkcja Blue Control

Chroni oczy przed światłem niebieskim emitowanym przez urządzenia elektroniczne, np. ekran monitora lub smartfonu.

Okulary dla kierowców

Posiadają polaryzację, która niweluje zjawiska utrudniające kierowanie pojazdów, takie jak światła odbijające się na mokrej jezdni, mgła i oślepiające reflektory innych samochodów. Ułatwią Ci również jazdę samochodem po zmroku.

Zobacz: szkła okularowe dla kierowców

Zerówki

Przeznaczone dla osób nieposiadających wady wzroku. Poprzez zastosowanie w nich nowoczesnych technologii ochronnych opisanych powyżej, mogą podnieść komfort widzenia i zabezpieczyć oczy przed negatywnym wpływem szkodliwych czynników. To niebywale praktyczny wybór dla osób ze zdrowym wzrokiem.

Zobacz: ile czeka się na okulary u optyka

Wybierz odpowiednie szkła i zadbaj o zdrowie swoich oczu

Dzięki szerokiej ofercie i zróżnicowanym możliwościom, możesz dostosować rodzaj szkieł okularowych do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Pamiętaj, że oczy masz tylko jedne, warto więc zainwestować w dobrej jakości soczewki. Niższe ceny oferowane przez nasz sklep w porównaniu do stacjonarnych salonów optycznych, pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze, nie rezygnując z wysokiej jakości produktu.

Zobacz: czy można przełożyć szkła do innych oprawek