Jak działają szkła fotochromowe?

Jak działają szkła fotochromowe?

Fotochromizm – co to takiego?

Zanim opiszemy, kiedy stosuje się szkła fotochromowe, przedstawimy pokrótce, czym jest zjawisko określane jako tzw. fotochromizm.

Właściwość ta oznacza zmianę struktury wybranego związku chemicznego pod wpływem oddziaływania ze strony fal elektromagnetycznych, w tym m.in. światła, ale także promieniowania ultrafioletowego czy podczerwieni. Ta znana od wielu lat zależność jest obecnie chętnie wykorzystywana np. w branży optycznej/okulistycznej, podczas wytwarzania okularów.

Szkła fotochromowe – podstawowe informacje

Jeśli chodzi o opisywane zjawisko, wiedza na ten temat jest chętnie wykorzystywana podczas projektowania szkieł fotochromowych. Okulary, które zawierają takie rozwiązania, to coś więcej niż standardowe szkła korekcyjne. Podczas gdy te ostatnie mają za zadanie jedynie niwelować konsekwencje towarzyszące wadom wzroku, szkła fotochromowe zapewniają ochronę narządów wzrokowych przed takimi czynnikami jak:

  • promienie słoneczne,

  • promieniowanie ultrafioletowe (UV),

  • światło niebieskie.

Na to, w jakim czasie szkła fotochromowe zaczną działać, wpływają m.in.: intensywność, z jaką oddziałuje promieniowanie ultrafioletowe, temperatura powietrza zachmurzenie oraz grubość szkła fotochromowego. Zasadniczo przyjmuje się, że im jest niższa temperatura, a jednocześnie wysokie promieniowanie ultrafioletowe, tym szybciej zadziałają okulary (może tak się zdarzyć np. w porze zimowej, kiedy słońce wygląda zza chmur, ale nie zapewnia wysokiej temperatury).

Szkła fotochromowe do okularów – o czym należy pamiętać podczas wyboru?

Szkło fotochromowe to w rzeczywistości dość obszerna kategoria produktów, które należy stosować w zależności od indywidualnych potrzeb. Na co zwracać uwagę przy wyborze szkieł fotochromowych? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ponieważ to okulista zajmuje się doborem odpowiednich rozwiązań.

Warto jednak przy tym pamiętać, że na wybór szkieł fotochromowych może wpłynąć tryb życia danej osoby oraz rodzaj wykonywanych przez nią aktywności.

Przykładowo, kierowcy powinni stosować szkła fotochromowe z szybką reakcją na padające nań światło. Jest to ważne szczególnie podczas jazdy autem – dzięki temu wzrok kierowcy będzie mógł w krótkim czasie dostosować się do pogody panującej na drodze.

Z kolei jeśli chodzi o szkła dla sportowców, to powinny być one przede wszystkim wytrzymałe i odporne na ścieranie. Ważne jest, by wybrany model zapewniał tzw. polaryzację (szkło polaryzacyjne) – parametr ten może skutecznie uchronić przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jest to ważne w przypadku sportowców uprawiających sport na zewnątrz.

Generalnie, szkła fotochromowe są dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób prowadzących tryb życia. Jeśli dana osoba dużo podróżuje, szkła te pozwolą na szybką adaptację wzroku np. z uwzględnieniem miejsc nasłonecznionych i skrytych w cieniu – te mogą występować naprzemiennie, jeśli cho tereny poza domem.