Jak dobrać szkła korekcyjne do pracy przy komputerze?

Jak dobrać szkła korekcyjne do pracy przy komputerze?

Konsekwencje nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie

Długa praca przed komputerem bez prawidłowej ochrony wzroku skutkuje:

  • zaczerwienieniem oczu,

  • podrażnieniem i pieczeniem,

  • łzawieniem,

  • suchość oczu,

  • zniszczeniem plamki żółtej,

  • bóle głowy,

  • zaburzeniami snu.

Jakie szkła korekcyjne zapewnią skuteczną ochronę oczu?

Dostęp światła niebieskiego do oka ograniczają zastosowane na szkłach powłoki. Możliwości jest kilka:

  1. Powłoka antyrefleksyjna

Szkła z powłoką antyrefleksyjną eliminują refleksy świetlne odbijające się od ekranu komputera, dzięki czemu nie docierają one do oczu. Rozwiązanie to gwarantuje wysoką przejrzystość, lepszy kontrast widzenia, a przy tym zmniejsza odczuwanie zmęczenia oczu w czasie pracy. Co ważne, to niesłychanie wytrzymała powłoka. Warstwa hydrofobowa zmniejsza natomiast parowanie oraz osadzanie się kropelek wody na szkłach.

  1. Powłoka antystatyczna i antyelektrostatyczna

Powłoka antystatyczna niweluje gromadzenie się na powierzchni okularów drobinek kurzu i innych mikrocząsteczek unoszących się w powietrzu. Dzięki niej nie ma potrzeby częstego czyszczenia okularów. Jeśli chodzi o powłokę antyelektrostatyczną, jej zadaniem jest ochroną przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym typu gamma, generowanym przez różne sprzęty. Obie te powłoki wzajemnie się uzupełniają.

  1. Powłoka z filtrem światła niebieskiego (Blue Control)

Zapewnia efektowną ochronę przed niebezpiecznym dla oczu światłem niebieskim pochodzącym od monitorów, tabletów czy smartfonów. Pokryte nią szkła odbijają światło niebieskie, pozwalaną na bardziej komfortową i dłuższą pracę, jak i eliminują uczucie zmęczenia. Powłoka ta nie tylko neutralizuje światło, ale też zapewnia większą głębię czerni w czasie pracy przed ekranem. Oprócz tego, dzięki niej uzyskuje się lepszy kontrast, a przy tym nawet niewielkie elementy widzimy dosyć wyraźnie.

Wybrane okulary muszą nie tylko dobrze korygować wadę wzroku, ale i posiadać odpowiednią powłokę. Dzięki niej oczy będą skutecznie chronione nawet w czasie wielu godzin kontaktu ze światłem niebieskim. Okulary do pracy przed komputerem powinny być też wygodne, nie mogą zsuwać się z nosa.

Dlaczego warto zdecydować się na specjalne szkła do pracy przed ekranem?

Szkła ze specjalną powłoką zapewniają ochronę nie tylko przed światłem emitowanym przez ekran komputera czy innego urządzenia. Nasze oczy często przez wiele godzin patrzą się w monitor z bliskiej odległości. Ponadto ruch gałek ocznych i mięśni odpowiadających za akomodację doprowadza do tego, iż są one nieustannie napięte. Wzrok narażony jest więc na ogromny wysiłek i szybsze wysychanie, co natomiast sprzyja wielu przykrym dolegliwościom. Odpowiednie szkła eliminują wszelkie problemy ze wzrokiem wynikające z tego rodzaju pracy.