Czy warto kupić szkła fotochromowe?

Czy warto kupić szkła fotochromowe?

Czym są szkła fotochromowe?

Szkła fotochromowe po raz pierwszy pojawiły się na rynku w masowej produkcji pod koniec lat 70 XX wieku. Wyróżniały się spośród innych tego typu produktów tym, że kolor soczewki dostosowywał się do oświetlenia. W takich szkłach soczewka ciemnieje pod wpływem promieniowania słonecznego. Nosząc okulary fotochromowe mamy zapewnioną ciągłą ochronę oczu, która odpowiada rodzaju, natężeniu, jak i kątowi padania światła.

Kiedy jesteśmy narażeniu na promieniowanie słoneczne, wówczas przybierają one ciemną barwę, a będąc poza promieniowaniem UV ulegają odbarwieniu. Dzisiejsze, udoskonalone soczewki są ciemniejsze niż w ubiegłych latach, a ponadto szybciej powracają do pełnej przejrzystości. Na rynku dostępne są soczewki fotochromowe w różnych barwach (szary, brązowy, zielony), a więc bez trudu dobierzemy je do koloru opraw.

Komu polecane są okulary fotochromowe?

Szkła fotochromowe znajdują zastosowanie między innymi w kolarskie górskim. Podczas szybkiej jazdy warunki oświetleniowe ulegają ciągłym i nagłym zmianom. Korzystając z okularów fotochromowych, nie musimy często zmieniać swoich okularów, na te które sprawdzą się w danych warunkach. Wiąże się to też z wyższym poziomem bezpieczeństwa, gdyż zmniejsza się ryzyko upadku czy też przedostania się do oczu ciał obcych.

Takie modele sprawdzają się też podczas jazdy wczesno-porannej czy wieczornej, kiedy jeszcze nie świeci słońce. W tym wypadku fotochromy są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych okularków, gdyż nie trzeba ich zdejmować i narażać swoich oczu na podrażnienia oraz łzawienie. To także dobra opcja na pochmurne dni, czy podczas lekkiego deszczu, bo pozwalają na lepsze widzenie, aniżeli klasyczne soczewki.

Soczewki fotochromowe w różnych barwach są też polecane w przypadku słabej widoczności, czyli wtedy, gdy na dworze panuje mgła. Takie szkła dają wyższy kontrast, co poprawia widzenie i wspiera nasze oczy. Co ważne, służą one nie tylko do ochrony wzroku przed działaniem promieni słonecznych, gdyż są też wykorzystywane do jego korekcji. Stanowią też dobrą propozycją dla osób z nadwrażliwością na światło, kierujących samochodem, często spacerujących tudzież uprawiających sport na świeżym powietrzu.

Czy warto kupić szkła fotochromowe?

Okulary fotochromowe są rewelacyjnych wyborem, który pozwala na korekcję, jak i ochronę wzroku. Zabezpieczają oczy przed negatywnym działaniem promieniowania UVA i UVB oraz nadmiernym nasłonecznieniem. Okulary fotochromowe to produkty uniwersalne, gdyż odgrywają swoją rolę zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

Jest to wygodne rozwiązanie, które docenią zwłaszcza osoby aktywne. Jeśli nasze oczy łzawią podczas kontaktu z intensywnym światłem, to szła fotochromowe, mogą okazać się dla nas wybawieniem. Działają one kojąco na wrażliwe oczy, ale mają też inne zalety. Inwestując w ten typ okularów, nie musimy już pamiętać o zmianie okularów.

Modele fotochromowe zapewniają więc wysoki komfort użytkowania. Co ważne, możemy je spotkać w wielu różnych kolorach i wzorach. Bez względu na rodzaj wady wzroku, znajdziemy odpowiedni dla nas model. Nie bez znaczenia jest to, że prezentują się one wyjątkowo stylowo. Tego rodzaju rozwiązanie kosztuje od 100 zł w górę. Koszt zakupu okularów fotochromowych może być różny, a wiele zależy od ich funkcjonalności.

Czy szkła fotochromowe mają jakieś wady?

Kolor szkieł nie zmienia się błyskawicznie, co można zauważyć po wjechaniu i wyjechaniu z ciemnego tunelu. Cały proces przyciemniania i ponownego rozjaśniania trwa kilka minut. Inną wadą jest to, że plastikowe soczewki fotochromowe (z poliwęglanu albo pokryte trójoctanem celulozy) mogą z czasem tracić swoje właściwości. Na pewno szkła fotochromowe korekcyjne są zawsze dobrym wyborem.

Zazwyczaj jednak zdarza się to dopiero po 2-3 latach.Swoich właściwości nie tracą soczewki mineralne, aczkolwiek nie są one polecane do jazdy na rowerze, są mniej wytrzymałe, cięższe i kosztują o wiele więcej.

Pomimo wyższej ceny, z pewnością warto zdecydować się na zakup fotochromów, z uwagi na ich wyjątkowe właściwości, jak i wygodę użytkowania.