jak wybrać redukcję mocy do szkieł Interview
Aby wybrać odpowiednią redukcję mocy sferycznej do bliży, dla obserwacji dystansu pośredniego, należy:

1. Ustalić addycję (Add) - ADDYCJA czy inaczej DODATEK, to różnica w mocy SFERYCZNEJ pomiędzy zapisanymi mocami do bliży i do dali. Np. jeżeli do dali mamy sf: + 0.5 dptr, do bliży sf: + 2.50 dptr  - to addycja wynosi 2.00 dptr. Jeżeli nie mamy zapisanych mocy do dali, a moce do bliży wynoszą sf: + 2.50 dptr, to dodatek wynosi 2.50 dptr.  W obliczeniach tych ignorujemy wartość cylindra (jeżeli występuje w zapisie recepty, generalnie powinien mieć taką samą wartość i oś w okularach do dali i bliży. Jednak są od tej reguły wyjątki).

2. Ustalić na jaką odległość chcemy widzieć (m).

3. W miejscu skrzyżowania się wartości naszej addycji oraz odległości na jaką chcemy widzieć, odczytujemy rodzaj właściwej soczewki.

Nie wybieraj jak największego dystansu, na jaki chcesz widzieć. Oszacuj go właściwie. Większa redukcja mocy do bliży  (1.3 dptr)  powoduje STRATY w szerokości POLA WIDZENIA. Dlatego jeżeli chcesz widzieć wszystkie dokumenty rozłożone po bokach na biurku - NIE WYBIERAJ redukcji 1.3 dptr.

Jak można zauważyć, w tabeli znajdują się również soczewki jednoogniskowe i Varilux. W przypadku soczewek jednoogniskowych - wykonujemy je oczywiście bez problemu. W przypadku soczewek progresywnych Varilux - NIEZBĘDNA jest wizyta w salonie optycznym celem indywidualnego doboru oprawy i dokonania wielu pomiarów przed montażem soczewek oraz prawidłowego dopasowania okularów PO montażu.

JESZCZE O DODATKU - ważne jest, aby podczas badania była sprawdzana korekcja DO DALI i DO BLIŻY. Często pacjent mówi, że widzi bez problemu na dal i badający tego nie sprawdza zakładając, że ma moce ZERO. Tymczasem wielu pacjentów dalekowzrocznych doskonale radzi sobie w życiu akomodując na dal KILKA DIOPTRII! Dlatego można spotkać recepty do bliży z mocami rzędu + 4,00 czy +5,00 dptr, bez wskazanych mocy do dali. Poważny błąd!