OKULARY DO KOMPUTERA


Aby zapewnić sobie maksymalny komfort pracy przy komputerze, należy zapewnić sobie optymalne warunki pracy dla oczu, a także ich ochronę za pomocą soczewek okularowych z powłokami antyrefleksyjnymi. Głównym zadaniem powłoki antyrefleksyjnej (AR) jest eliminowanie uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych (odblasków), powstających na powierzchniach soczewki okularowej. To samo zjawisko widzimy na każdej szybie w domu, w samochodzie, witrynach sklepowych etc. Na pozbawionych powłok antyrefleksyjnych soczewkach okularowych powstają odbicia światła (zarówno od powierzchni zewnętrznej, widocznej dla obserwatorów, jak i wewnętrznej, przez którą bezpośrednio obserwujemy otoczenie). Nasz mózg stara się te niekorzystne zjawiska eliminować, tłumić. Efektem jest szybsze zmęczenie i znużenie przy dłuższym patrzeniu przez soczewki bez powłok antyrefleksyjnych. Dlatego dobre powłoki antyrefleksyjne pozwalają na przesunięcie zasobów energetycznych mózgu w kierunku przez nas pożądanym.

Ostatnie nowości w dziedzinie ochrony oczu to powłoki antyrefleksyjne filtrujące wysokoenergetyczne promieniowanie niebieskie. Odkryto, że jest ono odpowiedzialne za wcześniejsze starzenie się i obumieranie komórek światłoczułych (czopków) w plamce żółtej. Ta część siatkówki odpowiada za widzenie centralne, rozróżnianie kolorów i widzenie przestrzenne. Dlatego istotnea jest ochrona oczu przed tym zakresem promieniowania UV i niebieskiego, które obecne jest praktycznie wszędzie, ale szczególnie mamy z nim do czynienia przy korzystaniu z monitorów LCD, LED - czyli komputery, laptopy, tablety i smartofny. Powłoki antyrefleksyjne filtrujące te promieniowanie to Crizal Prevencia, dostępna na materiałach Orma 1,5 i Ormix 1.6, HVL Blue Control dostępna na materiale Eyas 1.5.

Zamawiając okulary do komputera, niezależnie, w jakim jesteś wieku i ile czasu spędzasz przed ekranem komputera, należy zaopatrzyć się w soczewki z powłoką antyrefleksyjną, które zwiększą komfort widzenia i pracy, ponieważ eliminują bardzo męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni soczewek. Najlepszym wyborem będzie powłoka antyrefleksyjna filtrująca promieniowanie niebieskie.

Ponadto, jeżeli intensywnie korzystasz z komputera, tabletu czy smartfonu, od kilku do kilkunastu godzin dziennie, rozważ wybór soczewek okularowych wspomagających wysiłek akomodacyjny. Korzystanie z urządzeń cyfrowych determinuje mniej wygodną postawę ciała niż w przypadku czytania książki lub gazety, niekomfortowe ustawienie oczu oraz ultrabliską odległość widzenia, gdyż smartfon trzymamy najczęściej bliżej oczu i jednocześnie mocniej pochylamy nad nim głowę.

eyezen - postawa ciała przy korzystaniu ze smartfona


Najnowocześniejszym rozwiązaniem tego typu są soczewki (szkła) okularowe Essilor® Eyezen™, które łączą dwie zaawansowane technologie - ochronę przed promieniowaniem niebieskim oraz wspomaganie wysiłku akomodacyjnego:

szkła eyezen jak działają



Warto zwrócić uwagę na fakt, że potrzeby wzrokowe zmieniają się zależnie od wieku użytkowników urządzeń elektronicznych. Dlatego soczewki Eyzen są dostępne w pięciu wariantach. Dolna część soczewki ma dodatkową wyższą moc, zróżnicowaną dla każdego profilu użytkownika:

  • Essilor® Eyezen™ Start - dla osób, które nie akceptują żadnych zmian mocy, a zależy im na zachowaniu idelanej mocy w każdym kierunku patrzenia,
  • Essilor® Eyezen™ Initial dla wieku 20–34 lata: +0,4D,
  • Essilor® Eyezen™ Active dla wikeu 35–44 lata: +0,6D,
  • Essilor® Eyezen™ Active+ dla wieku 45–50 lat: +0,85D,
  • Essilor® Eyezen™ Expert dla wieku powyżej 50 lat: +1,1D.
crizal prenecia dodatkowa ochrona w szkłach eyezen

  • Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się Twoich oczu dzięki selektywnemu filtrowaniu szkodliwego światła niebieskofioletowego.
  • Zapewniają ogólne dobre samopoczucie, przepuszczając konieczne do prawidłowego funkcjonowania światło widzialne niebiesko-turkusowe.
  • Poprawiają jakość i kontrast widzenia dzięki kompletnej ochronie przed: refleksami, zarysowaniami, brudem, kurzem i wodą.


Zobacz proponowane przez optykwnecie.pl rozwiązania do pracy z komputerem.

Przeczytaj artykuł na blogu optometrysta-optyk.pl