Z jakiej odległości nie widzi krótkowidz?

Z jakiej odległości nie widzi krótkowidz?

Krótkowidz - w zależności od stopnia wady wzroku - może nie widzieć już na odległość kilkudziesięciu metrów. Im poważniejsza wada - tym bliżej dostrzega on przedmioty, mając trudność z uzyskaniem wyraźnego obrazu, który znajduje się dalej.

Krótkowzroczność - czym jest?

Krótkowzroczność - nazywana też “miopią” - to wada wzroku, polegająca na załamywaniu się równoległych promieni świetlnych, które wpadają do oka, przed siatkówką (a nie, jak powinny, na niej). Aby wyostrzyć obraz, znajdujący się nieco dalej - krótkowidz musi zmrużyć oczy, a do korekcji wzroku wykorzystuje zwykle okulary bądź soczewki kontaktowe. Krótkowzroczność może mieć objawy genetyczne - jednak na jej występowanie wpływają również czynniki takie jak między innymi zbyt mała odległość od ekranu (na przykład komputera), dieta uboga w witaminę D, A i luteinę oraz długotrwałe spędzanie czasu na czytanie czy pracy przy komputerze.

Krótkowzroczność - jakie są jej objawy?

Symptomy, które mogą wskazywać na krótkowzroczność, to między innymi:

  • trudności z widzeniem na odległość
  • konieczność mrużenia oczu, aby widzieć wyraźniej
  • bóle głowy - szczególnie po długotrwałym czytaniu czy pracy przy komputerze
  • regularne odczuwanie zmęczenia oczu

Kiedy podejrzewamy u siebie krótkowzroczność - na przykład poprzez występowanie jej objawów - bądź członek naszej rodziny cierpiał na miopię, powinniśmy wybrać się do optyka, aby potwierdzić lub wykluczyć swoje przypuszczenia.

Sprawdź czy przy małej wadzie wzroku powinieneś nosić okulary.