Czym różnią się szkła komputerowe od zwykłych szkieł korekcyjnych?

Czym różnią się szkła komputerowe od zwykłych szkieł korekcyjnych?

Szkła korekcyjne, a szkła "na komputer" - różnice?

Przyczyny powstawania wad wzroku są medycynie dość dobrze znane. Za krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm odpowiedzialne są źle odbijające się promienie światła, które generują na siatkówce rozmyty, niewyraźny obraz. Zadaniem szkieł korekcyjnych jest - jak sama nazwa wskazuje - właściwe ukształtowanie promieni świetlnych w taki sposób, aby po wpadnięciu do oka przez źrenicę, powstał z nich wyraźny obraz. Szkła na komputer to specyficzna odmiana soczewek, w których szczególną rolę odgrywają specjalne filtry i powłoki. Część z nich (jak np. filtr światła niebieskiego) blokuje wysokoenergetyczne promieniowanie, które prowadzi do szybszego starzenia oka.

Rodzaje szkieł komputerowych - co warto wiedzieć?

Chcąc lepiej uzmysłowić sobie, jak zróżnicowane pod względem funkcjonalnym mogą być szkła do komputera, warto scharakteryzować sobie ich najpopularniejsze rodzaje:

  1. Okulary relaksacyjne - są przeznaczone głównie dla tych osób, u których wad wzroku nie ma lub są bardzo małe. Ich zaletą jest możliwość panoramicznej obserwacji przestrzeni i zdolność do ograniczenia efektu zmęczenia oczu. Okulary te dedykowane są zwłaszcza tym osobom, które często korzystają z komputera, smartfona lub tabletu.

  2. Okulary o konstrukcji dwuogniskowej - to okulary, które znacząco różnią się od typowych szkieł korekcyjnych. Ich najważniejszą cechą jest zdolność do jednoczesnej obserwacji bliży i dali lub bliży i komputera. Warto dobrze zbadać wzrok, aby osoby często pracujące przy komputerze miały odpowiednią moc, gdyż przy patrzeniu na wprost musi być odpowiednia moc do pracy z komputerem.

  3. Okulary typu biurowego, tzw. Office. Podobnie jak w przypadku dwuogniskowych zapewniają widzenie komputera i bliży, ale zależnie od wybranego typu również możliwość obserwacji pomieszczenia, w którym pracujemy. 
  4. Okulary z powłoką antyrefleksyjną - zapewniają lepszą jakość widzenia i na dodatek nie męczą tak bardzo wzroku. Dzięki nim światło monitora nie odbija się wewnątrz soczewki i nie wpływa na jakość obserwowanego obrazu. Dodatkowo niwelowane są odbicia światła od innych źródeł w pomieszczeniu, w którym pracujemy, co sprzyja komfortowi pracy.

  5. Okulary z powłoka typu Blue Care/Control - to rozwiązanie, które w znacznej części blokuje światło niebieskie i chroni oczy przed degeneracją siatkówki i zmęczeniem. Dzięki zastosowaniu filtra obserwacja monitora nie wiąże się z tak dużym wysiłkiem i szybszym starzeniem się siatkówki.

Jak widać, szkła "do komputera" to co najmniej kilka rodzajów różnych soczewek. Ich dobór zależy nie tylko od preferencji użytkownika, ale przede wszystkim od wskazań medycznych. Niezwykle dobrym rozwiązaniem są także szkła nieparujące, które mają szerokie spektrum zastosowania.