Czym różnią się szkła komputerowe od zwykłych szkieł korekcyjnych?

Czym różnią się szkła komputerowe od zwykłych szkieł korekcyjnych?

Szkła korekcyjne, a szkła "na komputer" - różnice?

Przyczyny powstawania wad wzroku są medycynie dość dobrze znane. Za krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm odpowiedzialne są źle odbijające się promienie światła, które generują na siatkówce rozmyty, niewyraźny obraz. Zadaniem szkieł korekcyjnych jest - jak sama nazwa wskazuje - właściwe ukształtowanie promieni świetlnych w taki sposób, aby po wpadnięciu do oka przez źrenicę, powstał z nich wyraźny obraz. Szkła na komputer to specyficzna odmiana soczewek, w których szczególną rolę odgrywają specjalne filtry i powłoki. Część z nich (jak np. filtr światła niebieskiego) blokuje wysokoenergetyczne promieniowanie, które prowadzi do szybszego starzenia oka.

Rodzaje szkieł komputerowych - co warto wiedzieć?

Chcąc lepiej uzmysłowić sobie, jak zróżnicowane pod względem funkcjonalnym mogą być szkła do komputera, warto scharakteryzować sobie ich najpopularniejsze rodzaje:

  1. Okulary relaksacyjne - są przeznaczone głównie dla tych osób, u których wad wzroku nie ma lub są bardzo małe. Ich zaletą jest możliwość panoramicznej obserwacji przestrzeni i zdolność do ograniczenia efektu zmęczenia oczu. Okulary te dedykowane są zwłaszcza tym osobom, które często korzystają z komputera, smartfona lub tabletu.

  2. Okulary o konstrukcji dwuogniskowej - to okulary, które znacząco różnią się od typowych szkieł korekcyjnych. Ich najważniejszą cechą jest zdolność do jednoczesnej obserwacji bliży i dali lub bliży i komputera. Warto dobrze zbadać wzrok, aby osoby często pracujące przy komputerze miały odpowiednią moc, gdyż przy patrzeniu na wprost musi być odpowiednia moc do pracy z komputerem.

  3. Okulary typu biurowego, tzw. Office. Podobnie jak w przypadku dwuogniskowych zapewniają widzenie komputera i bliży, ale zależnie od wybranego typu również możliwość obserwacji pomieszczenia, w którym pracujemy. 
  4. Okulary z powłoką antyrefleksyjną - zapewniają lepszą jakość widzenia i na dodatek nie męczą tak bardzo wzroku. Dzięki nim światło monitora nie odbija się wewnątrz soczewki i nie wpływa na jakość obserwowanego obrazu. Dodatkowo niwelowane są odbicia światła od innych źródeł w pomieszczeniu, w którym pracujemy, co sprzyja komfortowi pracy.

  5. Okulary z powłoka typu Blue Care/Control - to rozwiązanie, które w znacznej części blokuje światło niebieskie i chroni oczy przed degeneracją siatkówki i zmęczeniem. Dzięki zastosowaniu filtra obserwacja monitora nie wiąże się z tak dużym wysiłkiem i szybszym starzeniem się siatkówki.

Jak widać, szkła "do komputera" to co najmniej kilka rodzajów różnych soczewek. Ich dobór zależy nie tylko od preferencji użytkownika, ale przede wszystkim od wskazań medycznych.