Okulary korekcyjne sportowe — jakie są ich zalety i dla kogo są przeznaczone

Okulary korekcyjne sportowe — jakie są ich zalety i dla kogo są przeznaczone

Okulary sportowe korekcyjne – zalety

Podstawową i najważniejszą zaletą sportowych okularów korekcyjnych jest zapewnienie możliwości wyraźnego widzenia podczas uprawiania sportu. Używanie tradycyjnych opraw ze szkłami korekcyjnymi mogłoby być niebezpieczne, a ponadto niekomfortowe. Okulary korekcyjne sportowe spełniają natomiast najwyższe normy bezpieczeństwa.

Szkła wykonane są z niezwykle odpornego surowca – poliwęglanu lub materiału Trivex. Takie szkła mają doskonałe parametry optyczne, a przy tym są odporne na złamania czy pęknięcia.

Na uwagę zasługują także same oprawy, które umożliwiają komfortowe uprawianie sportu. Okulary korekcyjne sportowe wyposażone są zwykle w opaskę, dzięki której nie spadną z głowy. Są także odpowiednio wyprofilowane – tak, by idealnie przylegały. To szczególnie ważne podczas uprawiania takich sportów jak bieganie czy jazda na rowerze.

Okulary korekcyjne sportowe pełnią także funkcję ochronną – osłaniają oczy przed kurzem, pyłem czy owadami. Pozwalają zatem uniknąć uciążliwych aspektów uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Dodatkowo wytrzymałe szkła chronią oczy przed urazami w razie upadku.

Zobacz: okulary progresywne na NFZ

Oprawy wyposażone są w ochraniacze silikonowe, które zabezpieczają przed bocznymi uderzeniami. Mają także kanały wentylacyjne, dzięki czemu okulary mniej parują i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Czy okulary korekcyjne sportowe mają jakieś wady?

Trudno mówić o wadach, gdy zyskujemy możliwość wyraźnego widzenia i bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej. Niemniej za niedogodność można uznać konieczność posiadania dwóch par okularów – na co dzień i do uprawiania sportów. W okularach korekcyjnych sportowych raczej nie powinno się bowiem chodzić codziennie. Co za tym idzie – trzeba ponieść dodatkowy koszt na zakup okularów. Mimo wszystko zalety takiego rozwiązania równoważą te wady. Szczególnie jeśli regularnie uprawiasz sport i często korzystasz z okularów sportowych.

Zobacz: czy można przełożyć szkła do innych oprawek

Dla kogo przeznaczone są sportowe okulary korekcyjne?

Korekcyjne okulary sportowe przeznaczone są w zasadzie dla każdego, kto potrzebuje wytrzymałych okularów do uprawiania sportu. Sprawdzają się w przypadku osób, które:

  • uprawiają sporty drużynowe – wyraźne widzenie jest wówczas niezbędne, a okulary dodatkowo chronią oczy przed urazami;

  • uprawiają sporty indywidualne – jak wspomnieliśmy, okulary świetnie sprawdzają się podczas biegania czy jazdy na rowerze;

  • są aktywne fizycznie – okulary sprawdzają się też podczas aktywności rekreacyjnej, jak na przykład wędrówki po górach.

Ponadto okulary sportowe są świetnym rozwiązaniem dla dzieci, które potrzebują okularów na zajęcia wychowania fizycznego. Takie okulary zwiększają komfort (dziecko lepiej się czuje i chętniej ćwiczy, kiedy dobrze widzi) i zapewniają bezpieczeństwo.

Zobacz: ile czeka się na okulary u optyka