Okulary korekcyjne do pływania: dbanie i używanie

Okulary korekcyjne do pływania: dbanie i używanie

Okulary do pływania korekcyjne – jak dbać o nie?

Dbanie o okulary do pływania nie jest szczególnie skomplikowane, warto jednak poznać tych kilka zasad dla lepszego i dłuższego użytkowania okularów.

Po treningu opłucz okulary letnią wodą i upewnij się, że całkowicie wyschły, zanim je schowasz. Szybkie przetarcie ręcznikiem zwykle nie jest wystarczające. Po włożeniu do etui pozostawiona w zakamarkach woda zacznie pleśnieć, co jest niebezpieczne dla oka. Warto sprawdzić w instrukcji, czy producent przestrzega przed przecieraniem wewnętrznej powierzchni oczek, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia powłoki anti-fog chroniącej przed zaparowaniem.

Zobacz: okulary progresywne na NFZ

Prawidłowe przechowywanie to kolejna ważna zasada. Odpowiednio dobrany rozmiar etui jest kluczowy. Okulary powinny być w nim rozłożone na płasko. Definitywnie odpada upychanie okularów pływackich do pokrowców od zwykłych okularów. Noszenie w kieszeniach lub luźne wrzucenie do torby też nie jest rekomendowane. Takie miejsca zwykle nie są w pełni czyste, a drobinki piasku mogą porysować szkła, już nie wspominając o innych przedmiotach, które zwykle nosimy w plecakach albo kieszeniach, a które mogą dokumentnie zniszczyć szkła. Najlepiej używać etui dołączonego do okularów.

Zobacz: ile czeka się na okulary u optyka

Okulary najlepiej przepłukiwać ciepłą wodą. Do gumek i uszczelek można użyć delikatnej ściereczki z mikrofibry, oczka najlepiej przedmuchać.  To da ci pewność, że w żaden sposób nie uszkodzisz szkieł, zwłaszcza jeśli posiadają powłokę Anti-Fog. 

Okulary do pływania korekcyjne – użytkowanie podczas treningu

Przede wszystkim należy zakładać je tak, aby ich nie uszkodzić. Niezbędne jest do tego właściwe wyregulowanie paska, miejsce styku, gdzie wiązany jest pasek od lewego i prawego okularu, powinno znajdować się pośrodku. Następnie:

  1. umieść okulary wypukłą stroną na dłoniach

  2. przyłóż okulary do oczu i delikatnie dociśnij

  3. przytrzymaj okulary jedną ręką

  4. drugą ręką naciągnij pasek

Jeśli okulary nakładasz na czepek, upewnij się, że pasek jest zaciśnięty na tyle mocno, że nie zsunął się podczas skoków do wody. Sprawdź też, czy gumowa oprawa okularów nie nachodzi na czepek, jeśli tak, popraw go lub nałóż okulary ponownie.

Zobacz: czy można przełożyć szkła do innych oprawek