Okulary do pływania korekcyjne - czy warto je mieć?

Okulary do pływania korekcyjne - czy warto je mieć?

Okulary do pływania korekcyjne – jakie są ich zalety?

Główną zaletą okularów korekcyjnych do pływania jest zapewnienie ostrości widzenia podczas korzystania z pływalni. Brak szkieł korekcyjnych nie doskwiera osobom, które mają niewielką wadę wzroku. W przypadku osób z większą wadą korzystanie z basenu bez okularów korekcyjnych jest natomiast bardzo utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe. Dzięki okularom do pływania można swobodnie pływać, nie rezygnując z możliwości wyraźnego widzenia.

Oczywiście okulary do pływania wykonane są ze specjalnych materiałów i mają odpowiednią konstrukcję. Szkła do okularów produkowane są z wytrzymałego poliwęglanu. Przy tym mają bardzo dobre parametry optyczne i zapewniają właściwą ostrość widzenia.

Zazwyczaj okulary do pływania składają się z jednego kawałka gumy i raz założone doskonale przylegają przez cały czas, kiedy pływasz. Nie zsuwają się, a jednocześnie zapewniają odpowiedni kąt widzenia. Ważną funkcją jest także ochrona oczu przed wodą, która zawiera drażniący spojówki chlor.

Miękki silikon wykorzystywany do produkcji opaski okularów jest delikatny i nie podrażnia skóry. Najlepsze okulary korekcyjne na basen są opływowe, a ich szkła mają warstwę Anti-fog (zapobiegającą parowaniu). Niektóre modele mają regulowany nosek (lub wymienne noski) i filtr UV (chroniący wzrok przed promieniowaniem słonecznym).

Czy warto używać okularów korekcyjnych do pływania?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: oczywiście, że tak! Możliwość wyraźnego widzenia otoczenia podczas treningu na basenie jest nieoceniona. Jest to ważne w przypadku dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Maluchy bardzo się stresują zajęciami na basenie, kiedy nie mogą mieć na nosie swoich okularków. Trening jest utrudniony, jeśli dziecko kiepsko widzi. To idealny przepis na to, aby zrazić się do sportów wodnych. Rozwiązaniem problemu są wówczas okulary korekcyjne do pływania.

Okulary korekcyjne do pływania zamiast soczewek kontaktowych?

Zdecydowanie tego typu okulary przeznaczone są także dla osób, które mają wadę i często korzystają baseny, morza czy jeziora w soczewkach kontaktowych. Soczewki kontaktowe nie powinny być w tym czasie używane! Największym zagrożeniem jest pełzak Acanthamoeba, który może doprowadzić do  pełzakowatego zapalenia rogówki. 

Okulary korekcyjne do pływania przypominają „zwykłe” gogle pływackie; mają sportowy design i zapewniają komfort podczas pływania. Jeśli masz wadę wzroku – koniecznie zaopatrz się w model ze szkłami korekcyjnymi.