Kto może odliczyć okulary od podatku?

Kto może odliczyć okulary od podatku?

Okulary korekcyjne dla pracownika – czy jest to obowiązek pracodawcy?

Zgodnie z kodeksem pracy oraz § 2 pkt. 4 i § 8 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie BHP, w przypadku stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi okularów korekcyjnych w następujących przypadkach:

  • gdy korzystają oni w czasie pracy z monitora ekranowego przynajmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy bądź dłużej,

  • gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych przez lekarza wykazują wadę wzroku, a tym samym potrzebę ich stosowania.

W momencie spełnienia jednego z powyższych warunków pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom niezbędnych środków ochrony indywidualnej, które zabezpieczą ich przed działanie zarówno szkodliwych, jak i niebezpiecznych dla zdrowia czynników występujących w miejscu (środowisku) pracy. Czynności służbowe świadczone przed komputerem do takich właśnie należą, stąd też osoba zatrudniana na podstawie umowy o pracę ma prawo do ubiegania się o okulary korekcyjne od pracodawcy, który może je sfinansować lub dofinansować. Bardzo dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na okulary korekcyjne Ray-Ban.

Jednak czy taki wydatek można wpisać w koszty uzyskania przychodu? I jak wygląda kwestia związana z odliczeniem VAT-u w przypadku okularów dla pracownika.

Kto może odliczyć okulary od podatku?

W przypadku wydatków poniesionych na zakup okularów korekcyjnych dla pracownika nie jest tak oczywiste, czy może on zostać wliczony w koszty firmowe, czy też nie. Przede wszystkim najważniejszy we wspomnianej kwestii jest stan zdrowia pracownika oraz wyniki przeprowadzonych badań okulistycznych. Zgodnie z przepisami dotyczącymi BHP, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odpowiednich okularów w sytuacji, gdy posiada on udowodnioną badaniami wadę wzroku lub też korzysta w pracy z komputera (monitora ekranowego) co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy bądź dłużej. Stąd też spełniając wszelkie warunki zawarte w przepisach, wydatki poniesione na zakup okularów stanowią koszt prowadzenia działalności, a co więcej są zwolnione z podatku PIT za pracownika. Sam wybór oprawek okularowych jest przecież ważną sprawą.