Jakie szkła do okularów wybrać?

Jakie szkła do okularów wybrać?

Masz już swoje ulubione oprawki i szukasz odpowiednich soczewek okularowych? Dowiedz się jak wybrać odpowiednie szkła do okularów, dopasować je do swoich potrzeb i stylu życia. Dobrej jakości, solidne szkła powinny posłużyć nam przez dłuższy czas – w okularach spędzamy często cały dzień, dlatego tak ważna jest przemyślana decyzja. Co warto wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę wybierając szkła do okularów?

Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór szkieł i powłok, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie w naszych okularach. W wyborze warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów i udogodnień, takich jak:

  • antyrefleks

  • indeks soczewki

  • fotochrom

  • powłoka blue i okulary dla kierowców

  • powłoka oleofobowa i hydrofobowa

Okulary z antyrefleksem. Czy warto?

Szkła pokryte powłoką antyrefleksyjną cieszą się ogromną popularnością. Dzięki niej eliminowane są odbicia światła od powierzchni szkła, poprawia się kontrast, do oka wpada więcej światła – my widzimy wyraźniej i nasze oko jest lepiej widoczne dla rozmówcy. Antyrefleks jest szczególnie polecany dla osób pracujących przed ekranem komputera oraz kierowcom. Decydując się na nowe szkła, zdecydowanie warto wybrać te z powłoką antyrefleksyjną – koszt takich soczewek jest nieznacznie większy, a komfort z użytkowania okularów znacząco wzrasta.

Co to jest indeks soczewki?

Indeks soczewki określa grubość szkła okularowego – im wyższy indeks, tym cieńsza będzie nasza soczewka. Osoby z wadą nie większą niż 3 dioptrie powinny zdecydować się na standardową grubość soczewki, czyli 1,5. Jeśli wada wzroku wymaga korekcji okularami o wyższych wartościach, warto rozważyć wyższy indeks soczewki, co pozwoli nieco „wyszczuplić” nasze szkła. Indeks soczewki wpływa znacząco na estetykę naszych okularów – możemy łatwiej dopasować nasze wymarzone oprawki.

Fotochromy. Dla kogo?

Soczewki fotochromowe sprawdzą się w zmiennych warunkach atmosferycznych – pod wpływem promieniowania UV soczewki zmieniają kolor, dostosowując się do aktualnego natężenia światła. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą połączyć szkła przeciwsłoneczne i korekcyjne w jedną, wszechstronną parę okularów. Należy pamiętać, że fotochrom nie działa podczas jazdy samochodem, ponieważ szyby w pojazdach mają właściwości blokujące promieniowanie – szkła fotochromowe do samochodu to osobna kategoria soczewek.

Szkła do zadań specjalnych: powłoka blue i okulary dla kierowców

Dla osób pracujących przy ekranach komputerów, tabletów i telefonów sprawdzi się powłoka, która niweluje światło niebieskie emitowane przez te urządzenia. Soczewki z powłoką blue wzmacniają kontrast i poprawiają ostrość widzenia, a ponadto mogą zapobiegać zwyrodnieniom związanym z nadmierną ekspozycją na niebieskie światło. Na pewno szkła okularowe to są są dość istotne sprawy.

Oślepiające światła samochodów, wilgotna nawierzchnia i jazda w nocy – to wyzwania, z którymi mierzą się kierowcy na co dzień. Idealne okulary dla kierowców powinny posiadać polaryzację i eliminować refleksy świetlne, by poprawić jakość widzenia w trakcie prowadzenia pojazdu. Obecnie możemy zdecydować się również na dedykowane kierowcom szkła fotochromowe do samochodu.

Powłoka oleofobowa i hydrofobowa w okularach

Warstwa hydrofobowa w okularach to idealny wybór dla osób, którym niestraszna deszczowa pogoda – soczewki odpychają cząsteczki wody. Powłoka oleofobowa pozwala utrzymać okulary w czystości i zapobiega tłustym zabrudzeniom na soczewce, osadzaniu się drobinek kurzu oraz ułatwia czyszczenie szkieł np. z odcisków palców.