Jaka jest różnica między okularami progresywnymi a dwuogniskowymi

Jaka jest różnica między okularami progresywnymi a dwuogniskowymi

Okulary dwuogniskowe a progresywne różnią się sposobem korekcji wzroku. Okulary dwuogniskowe mają dwie strefy mocy, jedną dla widzenia na daleką odległość i drugą dla widzenia na bliską odległość. Okulary progresywne posiadają płynne przejścia między strefami mocy, umożliwiając wyraźne widzenie na każdą odległość, dzięki czemu nie ma potrzeby zmiany okularów. Okulary progresywne są bardziej uniwersalne i wygodniejsze w użytkowaniu, ale ich cena jest wyższa niż okularów dwuogniskowych. 

Okulary progresywne

Okulary progresywne, znane również jako wieloogniskowe, charakteryzują się płynnymi przejściami między różnymi strefami mocy. Posiadają trzy główne strefy: górną do widzenia na daleko, dolną do obiektów bliskich i środkową dla odległości pośrednich. Dzięki temu użytkownik może wyraźnie widzieć na każdą odległość bez konieczności zmiany okularów. Co więcej, okulary te można dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika, również w przypadku innych wad wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.

Okulary dwuogniskowe

Okulary dwuogniskowe, starsze technologicznie, posiadają dwie wyraźnie oddzielone strefy mocy - jedną do widzenia na daleko i drugą do czytania. Przejście między tymi strefami nie jest płynne, co może powodować dyskomfort, zwłaszcza przy próbie skupienia wzroku na obiektach w odległościach pośrednich. Chociaż są mniej kosztowne niż okulary progresywne, mogą nie być odpowiednie dla osób potrzebujących wyraźnego widzenia na różne odległości.

Podsumowanie:

Wybór między okularami progresywnymi a dwuogniskowymi zależy od indywidualnych potrzeb i stylu życia użytkownika. Okulary progresywne oferują większą elastyczność i komfort, ale są droższe. Z kolei okulary dwuogniskowe mogą być bardziej ekonomicznym wyborem, ale z ograniczonym zakresem widzenia. Ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru skonsultować się ze specjalistą w salonie optycznym, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania.