Jak powstają szkła do okularów

Jak powstają szkła do okularów

Okulary szklane czy z tworzywa sztucznego?

Wyrażenie „szkła okularowe” w rzeczywistości najczęściej odnosi się do soczewek wytwarzanych z krzemianu i tworzyw sztucznych – te drugie wykorzystywane są obecnie najczęściej do produkcji okularów. Pokryte dodatkowymi powłokami z antyrefleksem czy warstwą chroniącą przed zabrudzeniami służą klientom przez dłuższy czas.

Okulary ze szkła mineralnego

Szkiełka krzemianowe to tzw. szkła mineralne produkowane z wykorzystaniem piasku kwarcowego, który wytapia się w wysokich temperaturach wraz z innymi składnikami takimi jak stabilizatory, preparaty klarujące czy topniki. Odpowiednio przygotowaną mieszankę wlewa się do dedykowanej formy – w ten sposób powstają surowe szkła, bez właściwości optycznych.

By surowe krążki mogły pełnić funkcję korekcyjną, powinny zostać odpowiednio oszlifowane. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne frezarki, które nadają odpowiednią moc optyczną, wygładzają oraz polerują szkło.

Szkła okularowe z tworzywa sztucznego

Proces produkcji soczewek „plastikowych”, czyli szkieł organicznych odbywa się przez wypiekanie mieszanki tworzyw sztucznych z odpowiednimi dodatkami takimi jak utwardzacze czy stabilizatory. Przygotowaną masę, podobnie jak w przypadku szkieł krzemianowych wylewa się do formy, którą tym razem poddaje się działaniu światła UV bądź innej obróbce cieplnej. W efekcie otrzymujemy półprodukty bez mocy optycznej lub gotowe soczewki z właściwościami korekcyjnymi. Zdecydowanie szkła dwuogniskowe do okularów są bardzo ważnym wyborem.

Barwienie, nanoszenie powłok i kontrola jakości

Ostanie etapy produkcji obejmują zabarwienie soczewek oraz nanoszenie specjalnych powłok nadających indywidualnych właściwości jak odporność na zarysowania czy redukcja refleksów. Gotowe soczewki okularowe są poddawane kontroli jakości – producent sprawdza szkła pod kątem ewentualnych zarysowań i uszkodzeń oraz przyjętych parametrów optycznych takich jak moc korekcyjna, kształt, cylinder czy grubość. Soczewki, które przejdą test pozytywnie, trafiają w ręce optyka, a następnie do zadowolonego klienta.