Jak długo jest ważne zaświadczenie na okulary?

Jak długo jest ważne zaświadczenie na okulary?

Ile przysługuje refundacji i jak często można ją dostać?

Według obecnych przepisów prawa pracy refundacja kosztów poniesionych na zakup okularów jest możliwa w przypadku pracowników, których stanowisko pracy wymaga częstego przebywania przed ekranem komputera. Jak wiadomo, jest to jeden z czynników, które znacząco przyspieszają proces pogorszenia się wzroku, dlatego noszenie okularów korekcyjnych bywa konieczne nie tylko ze względów praktycznych i higienicznych, ale również profilaktycznych. Fajnie jest wiedzieć, że części zamienne do okularów korekcyjnych również są ważnym elementem.

Refundację można otrzymać do określonej kwoty, jednak nie jest dokładnie powiedziane, ile musi zwrócić pracownikowi pracodawca. Określa to wewnętrzny regulamin zakładowy, w którym pracodawca musi określić na przykład, że refundacji podlegają szkła i oprawki lub same szkła, oraz do jakiej wysokości kwoty. Dzięki temu pracownik wie, na jak bardzo zaawansowane okulary może sobie pozwolić, lub ile musi dopłacić z własnej kieszeni, aby otrzymać wymarzony model. Lekarz medycyny pracy wystawia zaświadczenie, na podstawie którego wypłacana jest refundacja. Może ono określać, że refundacja do nowych okularów przysługuje pracownikowi co 2, 3 lub 4 lata, w zależności od jego indywidualnej oceny stanu wzroku pacjenta.

Jak długo ważne jest to zaświadczenie?

Recepta na okulary wystawiana przez okulistę dla osób prywatnych jest czymś innym niż zaświadczenie od lekarza medycyny pracy. Taka recepta jak na każdy inny wyrób medyczny ma określony termin realizacji - do 30 dni. Po tym czasie recepta staje się już nieaktualna i konieczna jest kolejna. Z kolei zaświadczenie potrzebne do celów refundacji nie ma konkretnego terminu. Zazwyczaj pracownicy decydują się od ręki zapłacić za odpowiedni wybrany model okularów, a następnie w dogodnym dla siebie czasie zwracają się do pracodawcy o zwrot poniesionych na ten cel kosztów. Nie zapominajmy o akcesoriach do okularów, aby ich używanie było prostsze.

Jest to opcja dość wygodna, szczególnie dla osób, które nie mają czasu na to, aby pójść do optyka po nowe okulary, lub uważają, że ich obecne okulary korekcyjne są jeszcze w dobrym stanie i wystarczające dla potrzeb prawidłowego widzenia, więc dopóki nie zostaną zniszczone lub nie będą zbyt słabe, nie decydują się oni wybrać do optyka po nowe. Z pewnością jednak nie warto zwlekać nie tylko z refundacją, ale i z wizytą u optyka - dla dobra i komfortu własnego widzenia.