
Czy okulary korekcyjne pracownika można wrzucić w koszty?
07.12.2022
Okulary dla pracownika
Pracownik, który pracuje przy komputerze, ma prawo ubiegać o zwrot kosztów zakupionych okularów korekcyjnych. Jednak muszą zostać do tego spełnione dwie przesłanki:
-
pracownik korzysta z komputera, przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy,
-
potrzeba stosowania okularów bądź szkieł kontaktowych wynika z przeprowadzonych badań lekarskich.
Tę sytuację reguluje Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, wydane przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
Warto wiedzieć, że pracodawca na mocy art. 22 ust 1 ustawy o PIT, ma prawo do wpisania w koszty uzyskania przychodu, poniesionych wydatków na okulary pracownika. Wynika to z faktu, że zabezpiecza on źródło swojego przychodu. Zachęcamy do sprawdzenia okularów Ray-Ban gdyż jest to jedna z najlepszych opcji.
Okulary korekcyjne dla pracownika a przychód
Należy mieć na uwadze, że wartość refundowanych okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych, to dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Art. 21 ust. 1 pkt 11 i 11a ustawy o PIT mówi, że świadczenia rzeczowe, w tym ekwiwalenty za te świadczenia, które przysługują na podstawie przepisów BHP, są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. Wynika z tego, że okulary korekcyjne dla pracownika są przychodem, który co do zasady nie jest opodatkowany.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że opisane zwolnienie z opodatkowania, jest odstępstwem od ogólnej, powszechnej zasady opodatkowania. Stąd też można z niego skorzystać wyłącznie po spełnieniu wszystkich warunków wymienionych w ww. rozporządzeniu. W sytuacji, gdy chociaż jeden z warunków nie zostanie spełniony, rodzi się obowiązek podatkowy po stronie pracownika. Jednym z przykładów może być sytuacja, kiedy pracownik dostał refundację na okulary korekcyjne, mimo tego, że w swojej pracy nie używa monitora dłużej niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy.
Ponadto prawo do zwolnienia z opodatkowania nie ma zastosowania, gdy pracownik dostał zalecenie noszenia soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych bez skierowania z miejsca pracy.
Odpowiadając na tytułowe pytanie, czy okulary korekcyjne pracownika można wrzucić w koszty, odpowiedź jest pozytywna, o ile ich zakup wymagany jest przez przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stanowi koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.