Czy astygmatyzm może się cofnąć?

Czy astygmatyzm może się cofnąć?

Astygmatyzm, jako wada refrakcji, nie może samoczynnie się cofnąć. Wszelkie zmiany w jego nasileniu mogą wynikać z naturalnego procesu starzenia, rozwoju oczu, urazów czy operacji. Choć odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe mogą poprawić jakość widzenia, to nie eliminują one samej wady. Tylko interwencje medyczne, takie jak operacje laserowe, mogą skutecznie zredukować lub wyeliminować astygmatyzm.

Jak korektować astygmatyzm? 

Najczęściej stosowane metody korekcji astygmatyzmu to okulary ze szkłami cylindrycznymi oraz soczewki kontaktowe toryczne. Te metody nie leczą wady, ale poprawiają jakość widzenia, korygując nieprawidłowe załamanie światła w oku. Zabiegi laserowe, takie jak LASIK, mogą trwale skorygować astygmatyzm, ale są one zazwyczaj wykonywane u dorosłych, gdy oko jest już w pełni rozwinięte. 

Zmiany w astygmatyzmie 

Astygmatyzm może ulegać zmianom w ciągu życia. U dzieci, w niektórych przypadkach, astygmatyzm może się zmniejszyć w miarę rozwoju oka, szczególnie do 7. roku życia. Jednakże, może również się pogłębiać, dlatego regularne badania wzroku są ważne. U dorosłych zmiany w astygmatyzmie są mniej przewidywalne, ale mogą występować, zwłaszcza po 40. roku życia.

Podsumowanie

Astygmatyzm, jako wada refrakcji, nie cofa się samoczynnie, choć jego nasilenie może zmieniać się z wiekiem, wskutek urazów czy operacji. Korekcja wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych poprawia widzenie, ale nie eliminuje wady. Trwałe rozwiązanie może zapewnić operacja laserowa, taka jak LASIK. Regularne badania okulistyczne są bardzo ważne do monitorowania zmian w astygmatyzmie i dostosowywania metod korekcji.