Co jest lepsze plusy czy minusy w okularach?

Co jest lepsze plusy czy minusy w okularach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która mówiłaby, że jedna moc optyczna jest lepsza od drugiej, ponieważ zależy to od indywidualnych potrzeb wzrokowych użytkownika okularów. W okulistyce, okulary z "minusem" i "plusem" odnoszą się do różnych rodzajów soczewek korygujących wady wzroku. 

  • okulary z minusem są zalecane osobom z krótkowzrocznością, gdzie obraz skupia się przed siatkówką, co powoduje trudności w widzeniu z dala. 
  • okulary z plusem są potrzebne dla osób z dalekowzrocznością, gdzie obraz skupia się za siatkówką, co utrudnia widzenie z bliska.

W przypadku krótkowzroczności (wada wzroku minus), obiekty z bliska są widoczne dobrze, ale te z dala mogą być rozmyte. Natomiast w dalekowzroczności (wada wzroku plus), obiekty z dala są widoczne lepiej niż te z bliska. W obu przypadkach noszenie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych jest kluczowe dla poprawy widzenia.

W praktyce, okulary "minusy" korygują krótkowzroczność poprzez skorygowanie kąta załamywania światła tak, aby promienie przecinały się na siatkówce. Natomiast okulary "plusy" pomagają w przypadku dalekowzroczności poprzez skupienie obrazu na siatkówce. Dlatego kluczowe jest udanie się do optometrysty, który po badaniu określi odpowiedni rodzaj okularów do korekcji danej wady wzroku